• Upozornenie pre stravníkov

        • Dovoľujeme si, upozorniť všetkých našich stravníkov, že v mesiaci december 2018 musí byť stravné uhradené najneskôr do 12. 12. 2018.

          Pri platbe cez internet banking je dátum pripísania na účet taktiež najneskôr do 12. 12. 2018.

          Preto Vás prosíme, aby ste svoje platby uskutočnili v dostatočnom predstihu. Ďakujeme za porozumenie.

          Kolektív ŠJ

           

        • Oznam pre stravníkov

        • Oznamuje všetkým našim stravníkom, že v mesiaci december 2018 sa bude dať - z dôvodu vyprázdnenia skladových zásob pred vianočnými prázdninami - odhlásiť  zo stravy len do 14. 12. 2018 - vrátane. V týždni od 17. 12.  - 21. 12. 2018 si budete môcť neodhlásenú sttravu odobrať do obedára. 

           

          Ďakujeme za porozumenie, prajeme Vám príjemné prežitie vianočných sviatkov. Veríme, že nám zachováte svoju priazeň aj v nasledujúcom kalendárnom roku a bude Vám u nás naďalej rovnako, ak nie lepšie, chutiť.

          Kolektív ŠJ

        • Tvorivé dielne v Zelenej škole

        • Dávame odpadu druhú šancu


           

          Už po štvrtýkrát sa v Základnej škole v Zákopčí konali Tvorivé dielne Zelenej školy.

          Deň začal prezentáciami dvoch skupín. V prvej boli žiaci 1.-2.ročníka, ktorým sa venovali žiaci 7.-9. ročníka, ktorí pracujú v ďalšom ekologickom programe Eko Alarm. Cez tento program naša škola získala koše na triedenie odpadu do každej triedy, ktoré sú vyrobené z použitých CURAPROX kefiek. Témou prezentácie a aktivít bolo Ako žiť bez odpadu. V druhej skupine boli žiaci 3.-4. ročníka, ktorým sa venovali žiačky 8. ročníka, ktoré sú súčasťou Kolégia zelenej školy. Tu tiež mali pripravené prezentácie a aktivity na tému Zeleň a ochrana prírody, ktorú si kolégium po absolvovanom audite vybralo ako ďalšiu tému, ktorou chceme obhájiť Zelenú vlajku v ďalšom období. Po prvej hodine sa skupinky vymenili.

          Tvorivé dielne pokračovali treťou až piatou hodinou, kde do tried prvého stupňa prišli vybratí žiaci tried druhého stupňa. Deti z odpadového materiálu vyrábali výrobky na tému vianočné sviatky. Priniesli si kúsky látok, bavlnky, kartón, rolky toaletného papiera , PET – fľaše, ... Vytvárali kreatívne i užitočné veci čo dá odpadu druhú šancu na život. Triedením a recykláciou odpadu môže každý z nás prispieť k ochrane životného prostredia a šetreniu prírodných zdrojov.

          „Skôr ako by sme mali prírode rozkazovať, by sme ju mali načúvať.“

        • Dobrý skutok sa počíta

        • Vydavateľstvo LiberaTerra pripravuje každoročne jedinečnú akciu pre  triedne kolektívy. V akcii  Dobrý skutok sa počíta! Je možnosť získať vybraný titul pracovných zošitov pre celú triedu za výnimočnú cenu za predpokladu, že žiaci vymyslia a zrealizujú dobrý skutok (urobia niečo pre svoju školu, obec, svojich blízkych, spolužiakov alebo spoluobčanov). Táto akcia platí raz do roka. 

          Preto sme sa my, žiaci 3.A a 4. A triedy ZŠ Zákopčie, na podnet svojich triednych učiteliek rozhodli takýto dobrý skutok urobiť. Je pekné pomáhať tým, ktorí to potrebujú, ale my sme chceli urobiť niečo mimoriadne. Prišli sme na to, že sa poďakujeme tým, ktorí niečo výnimočné robia. Vybrali sme si ľudí, ktorí darujú nezištne najcennejšiu tekutinu pre život … a to krv.

          Poprosili sme naše triedne pani učiteľky a tie nám pripravili výborné cesto na koláčiky a spolu s nami ich v pondelok 26.11.2018 upiekli v škole. My sme koláčiky za ich pomoci robili sami. Vopred pripravené cesto sme si rozvaľkali, vykrajovali sme koláčiky, pani učiteľky nám ich pomáhali dávať a vyberať z pece. Potom sme ich vychladnuté natierali džemom a obaľovali cukrom.

          Pani učiteľky o tomto skutku oboznámili i našich rodičov a napísali im motivačný list, kde ich taktiež vyzvali na darovanie tejto tekutiny.

          27.11.2018 sa obe vybrali do Kysuckej nemocnice s poliklinikou v Čadci a ráno na Oddelenie hematológie a transfúziológie priniesli škatuľku s koláčikmi i s poďakovaním darcom krvi a samy boli krv darovať.

          Keď budeme väčší, iste sa i my zapojíme do tohto pekné činu.


           

          Žiaci 3.A a 4.A triedy


           

        • Turnaj vo vybíjanej

        • Žiaci druhého, tretieho a štvrtého ročníka sa zúčastnili  turnaja vo vybíjanej najmladších žiakov, v ktorom si vybojovali tretie miesto. Touto cestou im gratulujeme a prajeme veľa dalších úspechov  v reprezentácii školy. 

        • Aktivity Zelenej školy

        • Ako iste viete, v minulom školskom roku v júni sme absolvovali záverečné hodnotenie dvojročného programu Zelenej školy, ktoré prebehlo úspešne a naša škola s témou Odpad získala certifikát a vlajku Zelenej školy.

          Program Zelená škola (Eco-Schools) je najväčší environmentálny vzdelávací program pre deti a mládež na svete. V roku 2003 získal uznanie Environmentálneho programu OSN ako model vzdelávania pre trvalo udržateľný rozvoj. Záštitu nad programom má Ministerstvo životného prostredia SR.

          Zelená škola je škola otvorená, spolupracujúca s rodičmi, mimovládnymi aj štátnymi organizáciami. Škola má tímového ducha, pretože postúpiť v programe je možné len vtedy, keď všetci prispievajú k spoločne dohodnutým cieľom.

          V dvojročnom období 2016-2018 pracovalo kolégium v zostave :

          Mgr. Emília Chomová

          p. vychovávateľka Anna Cabuková

          p. školník Peter Zverec

          V.A Kamila Mičová

          Klára Šurhaňáková

          VI.A Tamara Husarčíková

          Barbora Golisová

          VII.A Júlia Mičová

          Beáta Tischlerová

          VIII.A Michal Hušťava

          Lucia Magátová

          Natália Nemčeková

          Victória Adriana Anne van´t Hull

          IX.A  Alexander Hordynskyy

          Vladimír Tischler

           

          Akčný plán obsahoval dve hlavné úlohy. Prvá bola Znížiť objem komunálneho odpadu o 5% , druhá Informovanie žiakov a rodičov prostredníctvom výchovno-vzdelávacích a praktických aktivít o odpade, dopad netriedenia odpadu na životné prostredie a jeho možnom využití a znovupoužívaní v praxi. Každá úloha mala niekoľko aktivít a môžeme skonštatovať, že všetky boli splnené.

          V rámci tohto programu sme sa tiež zapojili do projektu Eko Alarm. Cieľom projektu je zavedenie systému zberu triedeného odpadu na slovenských materských, základných a stredných školách. Školy okrem samotných košov na triedený zber odpadov dostali aj pravidelný servis (lektorovanie, mentorovanie, materiály a pod.) a finančnú podporu na realizáciu svojich aktivít v téme. Pilotný ročník projektu prebiehal na školách v januári až novembri 2018. Odborná porota vybrala 200 škôl zo všetkých prihlásených a medzi nimi bola aj naša. Získali sme do každej triedy dva koše na triedený odpad, ktoré sú vyrobené zo zubných kefiek CURAPROX.

          Zberné nádoby na kefky tejto značky a aj na kefky iných značiek sú na prvom poschodí vedľa VI.A triedy a naďalej sa zbierajú.

          Tento projekt prebieha naďalej a školám, ktoré boli vybrané do pilotného ročníka projektu Eko Alarm, bola ponúknutá  možnosť získať koše na triedený odpad aj do šatní, kabinetov, zborovne či iných priestorov.

          Ako na to? Za každých 100 akýchkoľvek vyzbieraných zubných kefiek  získame jeden kôš. Takéto koše sa však dajú vyrobiť len z kefiek CURAPROX. Kefky iných značiek sa recyklujú oveľa ťažšie. Kefky musí škola poslať najneskôr do konca novembra 2018

           

           

          Chceme sa aj naďalej venovať ochrane životného prostredia a preto aj v tomto školskom roku pokračujeme v programe Zelená škola. Keďže potrebujeme nový tím, pozývame žiakov, pedagogických i nepedagogických pracovníkov školy i rodičov, aby sa prišli na nás pozrieť a pomôcť nám s novými nápadmi, s absolvovaním auditu, vytvorením nového Akčného plánu. Prvé stretnutie bude 9.10.2018 cez veľkú prestávku v priestoroch ŠKD. Oznamy o práci kolégia budú na nástenke na prízemí.

          V tomto školskom roku budú kolégium  koordinovať Mgr. Emília Chomová a 

          Mgr. Mária Rečičárová

          Na odpad ale nezabúdame, v triedach sa bude stále triediť papier, plast a komunálny odpad, na chodbách plast, papier, komunálny odpad, biologický odpad, sklo, použité batérie, tonery. Počas celého roka prebieha zber papiera, obnoseného šatstva a  oleja, ktoré treba nosiť k pánovi školníkovi.

           

          Naša relácia sa končí citátom rímskeho filozofa SENECA

           

          „Ak žiješ v súlade s prírodou, nikdy nebudeš chudobný, ak žiješ podľa mienky ľudí, nikdy nebudeš bohatý.
           

        • Zbierka - Hodina deťom 2018

        •  

          Zbierka - Hodina deťom 2018

          Projekt Hodina deťom prostredníctvom celoročnej verejnej zbierky podporuje 4 oblasti práce s deťmi a mladými ľuďmi – dieťa a jeho radosti, dieťa a jeho starosti, dieťa a jeho škola a dieťa a jeho komunita. 1. júna bol spustený už 20. ročník tejto verejnej zbierky. Aj naša škola sa zapojila na pomoc deťom, ktoré to skutočne potrebujú. Dva tímy žiakov poskladali pokladničky a pripravili sa teoreticky aj prakticky na zbieranie dobrovoľných príspevkov. Prvý tím sa vybral do ulíc obce s cieľom informovať ľudí o zbierke a dobrovoľnom príspevku a navštívil tiež škôlku, kde o význame pomoci informoval aj detičky. Druhý tím zasa informoval o zbierke svojich spolužiakov, učiteľov a ostatných zamestnancov v škole. Spolu sme vyzbierali a poslali
          220,44 €. 9.11. tak všetci chodili po škole s odznakmi a nálepkami, ktoré symbolizovali dobrý skutok vykonaný v prospech tých, ktorí našu pomoc potrebujú.

          Všetkým, ktorí sa rozhodli prispieť ďakujeme.

           

        • Európsky deň jazykov

        •  

          Koľko jazykov vieš, toľkokrát si človek.“

          Posledná septembrová streda v celej Európe oslavuje deň jazykov. Európsky deň
          jazykov bol vyhlásený v roku 2001 a je organizovaný Radou Európy a Európskou komisiou.
          De
          ň je oslavou jazykovej rôznorodosti členských krajín, ktoré tvoria súčasť bohatého
          kultúrneho dedi
          čstva a tradícií. Cieľom je podpora občanov k učeniu nových jazykov,
          v
          ďaka ktorým si zvyšujú svoje šance na štúdium, prácu a lepší život v rámci EÚ.

          Nebolo tomu inak ani v našej základnej škole. Rozhodli sme sa, že budeme aj my
          v rámci Európskeho d
          ňa jazykov na hodinách slovenského a anglického jazyka aktívni.
          Žiaci II. stup
          ňa pod vedením vyučujúcich vytvorili v skupinách projekty na konkrétne štáty, v ktorých nám priblížili ich kultúru, život, tradície a zaujímavosti. Tieto svoje projekty
          po
          čas vyučovacieho procesu prezentovali žiakom na I. stupni.

          A my ponúkame ukážky:

           

           


           

        • Október – mesiac úcty k starším

        • Jeseň je obdobím umeleckých diel prírody, ktorá  je ako krásna paleta. Stromy ohromujú pestrými farbami. Takýmto krásnym umeleckým dielom je aj človek v jeseni života. Tvaroval a formoval ho majster život svojimi skúškami, radosťami, ale aj starosťami.

          Jesenný mesiac a jeseň života – dve paralely, ktoré spolu súvisia. Ale nebolo to vždy tak. Mesiac október bol až v roku 1990 vyhlásený Valným zhromaždením Organizácie spojených národov za Mesiac úcty k starším.

           

          Človek je krásny nielen vtedy,
          keď má pružný krok.

          Človek je krásny podľa múdrosti,
          čo zračí sa mu v oku,
          podľa vrások a bielych vlasov,
          podľa slov,
          keď ponára sa v hovore s deťmi
          do rokov, keď aj on bol mladý.

          Aj my sme vyjadrili úctu starším.
          ŽŠR si pripravila krátky program
          pre babičky v Dome sv. Alžbety.

          V spolupráci s družinármi sme pre babky
          pripravili voňavé a chutné mafinky,
          ktoré sme im rozdali. Pre ostatných

          žiakov sme si pripravili 10 minútovú výzvu,
          ktorá odznela v rozhlasovej relácii pri príležitosti

          mesiaca úcty k starším. Úlohou žiakov bolo počas októbra 10 minút prehovoriť s niekým starším vo svojom okolí. Mladší žiaci zasa vyrábali pozdravy pre svojich starých rodičov.

           

          Ďakujeme všetkým, ktorí sa podieľali na príprave

          darčekov a urobili tak iným radosť.

           

          Pretože radosť rozdávaním rastie.

           

          Fotky zo stretnutia s babičkami  v Dome sv. Alžbety

        • Výber stravného za mesiac november 2018

        • Dňa 09.11. 2018 (piatok) od 07.00 hod. - do  08. 00 hod v

                                                        od 09.00 hod. - do 14. 00 hod v

           

          Dňa 13.11. 2018 (utorok)     od 07.00 hod.  - do 14. 00 hod v

          -------------------------------------------------------------------------------

          Predpis 

          MŠ  - Poldenný pobyt 19,20 € (20x0,96)+2 € réžia= 21,20 €

          - Celodenný pobyt 23,80 € (20x1,19)+2 € réžia = 25,80€

          Zamestanci MŠ - 16, 80 € (20x0,84)

           

          - 1. stupeň 20,20 € (20x1,01)+2 € réžia = 22,20 €

          - 2. stupeň 21,81 € (20x1,09) + 2 € réžia = 23,80 €

          Mliečna desiata 12 € (20 x0,60 ) 

          Zamestanci ZŠ 16 € (20x0,80)

           

          Prosíme všetkých stravníkov, aby uhrádzali stravné na bankový účet SK35 5600 0000 0077 2287 6006 (ZŠ Zákopčie) vždy v plnej výške predpisu. 

          Preplatky, vzniknuté odhlásením stravy v predchádzajucom mesiaci, budú vrátené vždy do konca aktuálneho mesiaca. 

        • Svetový deň mlieka na školách

        • Milí žiaci a rodičia, vážení učitelia

           

          27.9. 2018 bol Svetový deň mlieka na školách.

          Tento deň zaviedla v roku 2000 Organizácia Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo.

          Cieľom Svetového dňa mlieka na školách je upozorniť na svetovej úrovni aj na Slovensku, na pozitíva mliečneho programu v školách a na priaznivé účinky konzumácie mliečnych výrobkov deťmi.
          Súčasťou programu, ktorého cieľom je podporovať zdravé stravovacie návyky detí, je distribúcia ovocia, zeleniny a mliečnych výrobkov, ako aj osobitné vzdelávacie programy. V rámci nich sa má zvýšiť povedomie žiakov o dôležitosti správnej výživy.

           

          U nás na škole bol v tento deň pripravený program pre prvý až štvrtý ročník. Žiaci 8.A prezentovali svojim menším spolužiakom prečo je mlieko dôležité v ich živote a akú veľkú úlohu v ňom zohráva. Taktiež sa mali všetci žiaci aj učitelia zapojiť do programu tým, že v tento deň prídu do školy oblečení v bielom tričku.

          Teší nás, že sa vás toľko zapojilo a našou školou na jeden deň prevládala biela farba.

          Ďakujeme!

           

          Nezabudnite, že nie len v tento deň ste mali vypiť aspoň jeden pohár mlieka, ale pre zdravý životný štýl vypite pohár mlieka každý deň

           

          Na zdravie!!! 

           

        • Európsky týždeň mobility

        •  

          Milí žiaci, rodičia a učitelia.

          Od 17.9. do 21.9. sa naša škola zapojila do športovej kampane: Európsky týždeň mobility 2018. Tento Národný projekt sa realizuje každoročne s cieľom povzbudiť školy ale aj rodičov, aby zaviedli a podporili mobilitu- teda multimediálnu dopravu a vymenili autá aspoň na týždeň za bicykle lebo kolobežky.

          Úlohou projektu je motivovať všetkých žiakov ale aj dospelých k aktívnej činnosti na športových podujatiach a tým ich viesť k zdravému životnému štýlu.

          Na našej škole sa Európsky týždeň mobility niesol mottom: „Najväčší úspech človeka nie je v tom, že nikdy nepadne, ale v tom, že vždy opäť vstane.“

          Preto aj naši žiaci chodili tento týždeň do školy na bicykli, kolobežke alebo korčuliach. Veľmi nás potešilo, že aj rodičia sa zapojili spolu s deťmi a aspoň na chvíľu nechali odložené autá v garáži.

          Pre žiakov sú pripravené ŽOLÍKY, ktoré získajú tí, ktorí prišli na bicykli aspoň 3 krát za celý týždeň. Žolíka môžu použiť pri nezapísaní zlej známky z ústnej odpovede do klasifikačného hodnotenia.

          A teraz k tomu, koľko nás bolo.

          Celkový počet žiakov, ktorí prišli do školy na bicykli, kolobežke alebo korčuliach je 48.

          Z toho:

          traja prváci

          štyria druháci

          osem tretiakov

          šesť štvrtákov

          sedem piatakov

          štyria šiestaci

          päť siedmakov

          päť ôsmakov

          šesť deviatakov

          Žiaci, ktorí prišli aspoň 3 krát získavajú spomínaného ŽOLÍKA, ktorého dostanú od svojich triednych učiteľov.

          Európsky týždeň mobility sme ukončili rozhlasovou reláciou.

          Ďakujeme, že ste sa zapojili.

          Tešíme sa opäť o rok.

        • Plenárne rodičovské združenie

        • Vážení rodičia, pozývame Vás na plenárne rodičovské združenie, ktoré sa bude konať 21. 09. 2018 o 16,00 hod. Účasť rodičov a zákonných zástupcov nutná. 

          Program ZRPŠ  21.9.2018

          1. Úvod, Privítanie, Schválenie programu
          2. Správa o výchovno-vzdelávacej činnosti za školský rok 2017/18 – úspech školy
          3. Plán práce na školský rok 2018/19
          4. Správa o hospodárení s fondom ZRPŠ
          5. Schválenie poplatku ZRPŠ
          6. Voľba dôverníka a pokladníka ZRPŠ
          7. Ochrana osobných údajov
          8. Rôzne, Diskusia
          9. Záver
        • Výber stravného za mesiac september 2018

        • Dňa 10. 09. 2018 (pondelok) od 07.00 hod. - do  08. 00 hod v

                                                        od 09.00 hod. - do 14. 00 hod v

           

          Dňa 12. 09. 2018 (streda)     od 07.00 hod.  - do 14. 00 hod v

          -------------------------------------------------------------------------------

          Predpis 

          MŠ  - Poldenný pobyt 19,20 € (20x0,96)+2 € réžia= 21,20 €

          - Celodenný pobyt 23,80 € (20x1,19)+2 € réžia = 25,80 €

          Zamestanci MŠ - 16, 80 € (20x0,84)

           

          - 1. stupeň 19, 19 € (19x1,01)+2 € réžia = 21, 19 €

          - 2. stupeň 20,71 € (19x1,09) + 2 € réžia = 22, 71 €

          Mliečna desiata 9 € ( 15x0,60 ) prvý týždeň sa nepodáva

          Zamestanci ZŠ 15,20 € (19x0,80)

           

          V prvý deň školského roka t. j. 03. 09. 2018 sa varí len pre deti a zamestnancov v MŠ - Zákopčie. 

           

          Prosíme všetkých stravníkov, aby uhrádzali stravné na bankový účet SK35 5600 0000 0077 2287 6006 (ZŠ Zákopčie) vždy v plnej výške predpisu. 

          Preplatky, vzniknuté odhlásením stravy v predchádzajucom mesiaci, budú vrátené vždy do konca aktuálneho mesiaca. 

        • Začiatok školského roka 2018/2019 v Základnej škole - Zákopčie

        • Milí žiaci, rodičia a učitelia,

          máme za sebou prázdninové a dovolenkové obdobie a nastupujeme znova do školy a to  3. septembra 2018.

          Srdečne Vás preto pozývame na slávnostné otvorenie   nového školského roka v Základnej škole Zákopčie, ktoré začne  svätou omšou o 7, 30 hod. v kostole sv. Jána Krstiteľa  a pokračovať bude  príhovorom riaditeľky školy o 9, 00 hod.  v telocvični školy. 

        • Celoslovenská súťaž mladých poľovníkov

        • Slovenský poľovnícky zväz - ústredie Bratislava v spolupráci s RgO SPZ Žiar nad Hronom, OPK Žiar nad Hronom a SOŠL B. Štiavnica Vás  usporiadali v dňoch 22-24.6.2018 v priestoroch SOŠL v Banskej Štiavnici celoslovenskú súťaž Krúžkov mladých priateľov poľovníctva o Putovný pohár prezidenta SPZ.
          Podujatie sa uskutočnilo v dňoch 22-24.6.2018 v priestoroch SOŠL v Banskej Štiavnici.

          Okres Čadca reprezentovalo družstvo zložené zo žiakov našej školy- Simona Fefková, Daniel Riško a Vladimír Tischler. Po  absolvovaní všetkých  súťažných disciplín / stopy, kynológia, názvoslovie trofejí, názvoslovie zbraní ,zoológia, strelectvo ,azimut, chodúle, zvuky zveri, poľovnícke zariadenia, rastliny a dreviny, teoretický test / spomedzi 19 družstiev z celého Slovenska obsadili pekné piate miesto. Simona Fefková v súťaži jednotlivcov obsadila tretie miesto.

        •  Celoslovenská kampaň Les ukrytý v knihe

        •  Národné lesnícke centrum Zvolen v spolupráci s partnermi pripravilo už ôsmy ročník celoslovenskej kampane Les ukrytý v knihe, ktorá sa tohto roku niesla v znamení 100 rokov československej vzájomnosti – spoločenské, kultúrno-historické a prírodné prepojenie týchto dvoch národov.

          Aj tento rok si kampaň dala za cieľ priblížiť deťom les prostredníctvom kníh, poukázať na význam lesa a stromov ako nositeľov odkazu generáciám o trvalo udržateľnom hospodárení v lesoch, o ochrane lesa, prírody a životného štýlu.

           Do kampane sa zapojila aj naša školská knižnica pri ZŠ v Zákopčí a v období trvania kampane, t. j. od 1. apríla do 18. mája 2018,  pripravila pre žiakov našej školy rôzne aktivity / Kto hľadá nájde, Keď pôjdeš horou, Poznaj svoje rodisko, svoj rodný kraj, Biely zvonček, Aby stromy nevyšli nazmar, Beseda s lesným pedagógom/. Zo zúčastnených 52  knižníc získala naša školská  knižnica 1. miesto - poukážky na nákup kníh vo výške 140€, ktoré obohatia náš knižný fond.

          Súčasťou kampane bola súťaž o tvorbu československých slovníkov s lesnou tematikou- do súťaže sa zapojili žiaci z 3., 5-9.ročniaka a deti z ŠKD. Spolu sme do súťaže poslali 23 slovníkov spracovaných rôznou technikou.                                                                                                                                                                         Slovník detí z ŠKD získal spomedzi 256 súťažných prác  3. miesto.

          Ceny si boli prebrať dňa 21.6.2018 na slávnostnom vyhodnotení vo Zvolene dievčatá zo ŠKD /Viktória Halušková, Natália Greňová a Rebeka Delinčáková a školská knihovníčka Anna Cabuková/