• Záverečná správa

• Záverečná správa enviromentálneho programu Zelená škola

2017/2018

Na začiatku nového obdobia bolo rozhlasovou reláciou oznámené, že naša škola sa opäť zapojila do nového ročníka Zelenej školy a boli  vyzvaní žiaci, aby sa prihlásili do nového kolégia. Na prvé stretnutie prišlo pár starých členov, prišli aj noví členovia a niektorí boli oslovení vedúcou projektu. V prvom polroku kolégium  urobilo  audit, z ktorého vyplynulo, že našou prioritnou témou bude opäť odpad a pustili sme sa do tvorby Akčného plánu, ktorý nám bol schválený.

Ešte pred schválením sme sa pustili do čistenia potoka Rakovka a vytriedili zozbieraný odpad. Snažili sme sa monitorovať znečistenie určitej časti toku potoka.

Na prízemí časť členov zhotovila nástenku, kde vyrobili v spolupráci s pánom školníkom 3D vitrínu, do ktorej umiestnili rôzne druhy odpadu a pod každý vyznačili dobu rozkladu v prírode.

Počas obidvoch rokov určení žiaci prvého stupňa monitorovali triedenie odpadu v triedach, na chodbách i v zborovni a značili do tabuliek, ktoré mala každá trieda i zborovňa na dverách. takto mohol každý vidieť, ktorá trieda ako triedi odpad.

30.11.2017  sme mali Tvorivé dielne Zelenej školy . Začali najskôr prednáškou pracovníčok OÚ - Zákopčie, ktoré oboznámili deti, ako sa triedi odpad v obci , čo všetko robí obec, aby zvyšovala enviromentálne povedomie občanov. Potom nasledovali prezentácie starších žiakov mladším, ktorí im pomocou svojich prezentácií vysvetlili – čo je to separácia odpadu,- čo je to recyklácia, - aký dopad má na našu planétu odpad, jeho triedenie i netriedenie, ... Potom sa rozdelili po triedach 1. stupňa a ukázali, čo sa dá vyrobiť z triedeného odpadu a ako sa to dá ďalej zúžitkovať. Starší žiaci mali pripravené ukážky, separovaný odpadový materiál a trpezlivosť. Táto akcia mala veľmi peknú odozvu ako u malých, tak i u veľkých žiakov. Výrobky boli zhotovené na tému Vianoce.

Po takmer dvojročnom plnení aktivít programu Zelená škola si komunita našej školy vytvorila záväzky, ktoré sa žiaci a pracovníci školy budú snažiť dodržiavať, Eko – kódex. Je to naše verejné prehlásenie postojov a hodnôt školy vo vzťahu k ochrane životného prostredia. Eko - kódex je vyvesený na nástenke Zelenej školy, takže je k nahliadnutiu i pre verejnosť.

Úlohy Akčného plánu boli splnené.  Po záverečnom rozhovore s trojčlennou komisiou, ktorá mala rozhovor s vedúcou programu, s riaditeľkou školy, vyučujúcimi, s členmi kolégia i so žiakmi môžeme skonštatovať, že sme boli úspešní. Získali sme certifikát a vlajku Zelenej školy.

V programe Zelená škola chceme pokračovať i v ďalšom školskom roku.

Správu vyhotovila Mgr. Emília Chomová