• Zelená škola

• Určite viete, že naša škola pracuje v programe

ZELENÁ ŠKOLA.

Priateľské vzťahy so žiakmi, pozitívna zmena myslenia a správania, zmysluplne využitý čas, nadšenie a optimizmus. To všetko sa spája so školami, ktoré sú súčasťou najväčšieho vzdelávacieho ekoprogramu na svete, programu Zelená škola.

Zelená škola je výchovno-vzdelávací program určený pre materské, základné a stredné školy, ktoré chcú zmeniť seba a svoje okolie. Cieľom programu je podpora školských komunít, v ktorých si ich členovia vyskúšajú čaro i nástrahy spolupráce. Žiaci s pomocou učiteľov a rodičov riešia reálne potreby svojej školy a okolia, čím pomáhajú k pozitívnej zmene.

Sme presvedčení, že sa o problematike životného prostredia nestačí len učiť, ale že je zároveň nevyhnutné zmeniť naše konanie.  Realizácia programu podporuje na školách priestor na rozvoj tvorivého a kritického myslenia. Praktická environmentálna výchova umožňuje nachádzanie súvislostí a hlbšie porozumenie. Na školách zapojených v programe dochádza k zlepšeniu medziľudských vzťahov a atmosféry prostredníctvom spolupráce na spoločných cieľoch.

My sme si po audite  vybrali tému ODPAD, pretože si myslíme, že sa máme stále čo zlepšovať. Ak ste si všimli, na dverách každej triedy sú nalepené tabuľky, kde hliadky budú jeden až dvakrát týždenne kontrolovať separáciu odpadu. Triedenie odpadu sa bude kontrolovať na chodbách i v zborovni.

V triedach sa odpad triedi na plasty, papier a komunálny odpad, na chodbách taktiež tieto tri zložky plus sklo, biologický odpad a je aj kontajner na použité batérie.

Do papiera nepatria ústrižky papierikov, použité vreckovky, celofán, väzbové obaly kníh, mokrý, mastný alebo znečistený papier, hygienické potreby, alobal, celofán a pod.

Do plastov nepatria mastné obaly so zvyškom potravín, podlahové krytiny, obaly z nebezpečných látok.

Do skla nepatria  porcelán, keramika, drôtené sklo, zrkadlá. Vratné fľaše vracajte späť do obchodu.

Kto by mal chuť a čas pracovať v kolégiu Zelenej školy, môže sa k nám pridať a prihlásiť sa v štvrtej triede.