• Tvorivé dielne

• 30.11. sa v ZŠ v Zákopčí uskutočnili už po tretíkrát Tvorivé dielne Zelenej školy.  Naša škola  už štvrtý rok pracuje v programe Zelená škola. Je to výchovno-vzdelávací eko program určený pre materské, základné a stredné školy, ktoré chcú zmeniť seba a svoje okolie. Cieľom programu je podpora školských komunít, v ktorých si ich členovia vyskúšajú čaro i nástrahy spolupráce. Žiaci s pomocou učiteľov a rodičov riešia reálne potreby svojej školy a okolia, čím pomáhajú k pozitívnej zmene.

Táto akcia bola realizovaná v duchu Deti deťom. Žiaci siedmeho ročníka si na hodinách informatiky pripravili prezentácie na rôzne témy týkajúce sa ekológie, znečistenia životného prostredia, významu lesov, separácie odpadu a jeho následovná recyklácia. Potom si vybrali tri najlepšie a tie odprezentovali pred svojimi mladšími spolužiakmi, žiakmi 1. stupňa. Tí však nie len počúvali prezentácie, ale museli aj po ich ukončení odpovedať na otázky, ktoré sa týkali tém prezentácií. Aj tí najmenší – prváci, sa zapájali a páčila si im hlavne téma Les – náš život.

Na druhú hodinu boli pozvané na besedu pracovníčky OÚ – Zákopčie, ktoré deťom  porozprávali o triedení odpadu v obci, ako sa odpad spracováva na skládke separovaného odpadu v Semeteši. Deti dostali letáčiky o správnom triedení, plastové náramky i drobnú sladkosť. Týmto chceme poďakovať OÚ za spoluprácu.

Počas tretej až piatej hodiny sa žiaci piateho až deviateho ročníka rozdelili do tried prvého stupňa a tam sa premenili na učiteľov. Ukázali mladším ako sa dá využiť triedený odpadový materiál. Po skupinkách  vyrábali rôzne hračky a úžitkové predmety, ktoré sa už týkali Vianoc. Okrem starších žiakov prišli aj rodičia, ktorí boli tiež pozvaní. Na výrobky boli použité zvyšky látok, ústrižky papiera, kartóny, rolky toaletného papiera , PET – fľaše, štoplíky z PET -fliaš,poškodené CD, DVD, … Deti si výrobky odniesli domov spolu s novými vedomosťami o recyklácii odpadu a význame ochrane prírody.

Táto akcia už má na škole svoju tradíciu a tešia sa na ňu malí i veľkí, Odnášajú si nové zážitky, vznikajú kamarátstva veľkých žiakov s malými a zvyšuje sa povedomie o ochrane prírody, pretože : „Príroda je oproti nám vo výhode, môže existovať bez nás, ale my bez nej nie.“