• Štatút ŽŠR

Štatút žiackej školskej rady ZŠ Zákopčie

Preambula

V zmysle ustanovenia § 26 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 596/2003 Z. z.
          o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov sa vydáva tento štatút žiackej školskej rady.

My, žiaci ZŠ Zákopčie, v zmysle demokracie, ľudských práv a práv dieťaťa, vychádzajúc z prirodzeného práva žiakov na kvalitné vzdelávanie a rešpektujúc právo učiteľov mať žiakov s dobrými ľudskými vlastnosťami, sa budeme usilovať o uplatnenie spolupráce medzi nami (žiakmi) a pedagógmi a o rozvoj kultúry úcty, vzájomného rešpektovania sa, o zveľaďovanie životného prostredia, o zviditeľnenie našej školy a jej dobrého mena. Svoju funkciu sa budeme snažiť vykonávať poctivo počas celého školského roka.

Tak sľubujeme.

Článok I.

Základné ustanovenie

1.      Názov: Žiacka školská rada ZŠ Zákopčie

2.      Adresa sídla: ZŠ Zákopčie č. 957

3.      Žiacka školská rada (ŽŠR) je samosprávna skupina žiakov 5.-9. ročníka ZŠ Zákopčie. Zložená je zo žiakov školy a koordinátora ŽŠR. ŽŠR zároveň spolupracuje aj s ostatnými pedagogickými pracovníkmi a vedením školy.

Článok II.

Pôsobnosť a poslanie žiackej školskej rady

1.      ŽŠR je ustanovená podľa § 26 zákona NR SR č. 596/2003 Z. z.
          o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

2.      ŽŠR je iniciatívnym a poradným samosprávnym orgánom, ktorý sa vyjadruje k otázkam výchovy a vzdelávania.

Článok III.

Činnosť žiackej školskej rady

1.      Činnosť ŽŠR prebieha na základe schváleného plánu na celý školský rok.

2.      ŽŠR sa vyjadruje k podstatným otázkam, návrhom a opatreniam školy v oblasti výchovy a vzdelávania.

3.      ŽŠR podáva návrhy na mimoškolské činnosti a podujatia, ktoré po zvážení a odsúhlasení zároveň sama organizuje.

4.      ŽŠR sa spolupodieľa pri príprave rôznych podujatí organizovaných školou.

5.      ŽŠR zastupuje žiakov vo vzťahu k vedeniu školy, predkladá im svoje požiadavky  a návrhy.

6.      ŽŠR prijíma, konzultuje a iniciuje návrhy na zveľadenie priestorov školy.

7.      ŽŠR sa podieľa na tvorbe a dodržiavaní školského poriadku a podporuje pravidelnú dochádzku do školy.

8.      ŽŠR je schopná uznášať sa, ak je na jej zasadnutí prítomná nadpolovičná väčšina všetkých  členov. Na jej platné uznesenie je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny prítomných                    členov ŽŠR.

Článok IV.

Zloženie žiackej školskej rady a spôsob voľby jej členov

1.      ŽŠR má 9 členov a volí sa raz ročne, a to vždy na začiatku školského roka.

2.      Členmi ŽŠR sú zastupovaní všetci žiaci školy.

3.      V každej triede 5.-8. ročníka sa zvolia dvaja zástupcovia a v 9. ročníku štyria zástupcovia výberom triedneho učiteľa a po dohode s triednym kolektívom. Zo zástupcov tried sa tajným hlasovaním zvolí určený počet členov ŽŠR. Členmi ŽŠR sa stávajú 9 žiaci s najvyšším počtom hlasov, získaných vo voľbách.

4.      Na prvom zasadaní si členovia ŽŠR spomedzi seba zvolia predsedu a podpredsedu tajným hlasovaním.

5.      Z každej voľby sa robí zápisnica.

6.      Predsedom ŽŠR sa stáva žiak, ktorý v tajnom hlasovaní získa najväčší počet hlasov.

7.      Ak zanikne členstvo v ŽŠR napríklad ukončením štúdia alebo odvolaním, členmi ŽŠR sa stanú žiaci, podľa počtu získaných hlasov vo voľbách do ŽŠR.

Článok V.

Práva a povinnosti člena žiackej školskej rady

1.      Člen ŽŠR má právo:

a)      voliť a byť volený,

b)      navrhovať kandidátov na funkciu predsedu ŽŠR,

c)      byť informovaný o všetkých skutočnostiach, ktoré sú predmetom rokovania ŽŠR
          a slobodne sa k nim vyjadrovať,

d)      hlasovať ku všetkým uzneseniam ŽŠR,

e)      predkladať na rokovanie ŽŠR vlastné námety, prípadne materiály

f)       prenášať informácie vo vzťahu k triede, ktorá ho delegovala v obidvoch smeroch.

2.      Člen ŽŠR je povinný:

a)      sa zúčastňovať na riadnych aj mimoriadnych zasadnutiach a ak sa nemôže zasadnutia zúčastniť, je povinný sa ospravedlniť predsedovi alebo koordinátorovi – neospravedlnená účasť na troch po sebe nasledujúcich zasadnutiach sa hodnotí ako nezáujem o výkon funkcie a neplnenie povinností člena ŽŠR podľa tohto štatútu

b)      dbať na kultúru prejavu reči, počúvať diskutujúceho, nezosmiešňovať, používať spisovné slová vo svojich vystúpeniach

c)      pravdivo informovať svojich spolužiakov o priebehu zasadnutia na triednických hodinách, o konzultovaných problémoch a o rozhodnutiach, ku ktorým ŽŠR dospela

d)      byť aktívny a tvorivý pri práci ŽŠR

e)      zabezpečiť ochranu osobných údajov chránených všeobecne záväznými právnymi predpismi.

3.      Z každého zasadnutia ŽŠR sa vyhotoví zápisnica a priloží sa k nej prezenčná listina účastníkov zasadnutia.

Článok VI.

Povinnosti predsedu žiackej školskej rady

1.      Predseda ŽŠR je štatutárnym orgánom, ktorý riadi činnosť žiackej školskej rady
          a koná v jej mene.

2.      Predseda ŽŠR zvoláva, pripravuje a riadi zasadnutia ŽŠR v spolupráci s koordinátorom.

Článok VII.

Hospodárenie žiackej  školskej rady

1.      ŽŠR zabezpečuje svoju činnosť z prostriedkov rozpočtu školy na tento účel určenými v súlade s osobitnými predpismi.

2.      ŽŠR nemá vlastný majetok.

Článok VIII.

ŽŠR zasadá v určený deň v prvý týždeň v mesiaci, ak nie je stanovené inak.

Článok IX.

Tento štatút bol upravený, prerokovaný a schválený na zasadnutí ŽŠR dňa 11. 9. 2019 a od tohto dňa nadobúda účinnosť.

Dátum .............................................

.................................                                                                                .................................

podpis predsedu ŽŠR                                                                               podpis riaditeľa školy