• Zhodnotenie obdobia 2016-2018

•  V školskom roku 2017/18 sme absolvovali záverečné hodnotenie dvojročného programu Zelenej školy, ktoré prebehlo úspešne a naša škola s témou Odpad získala certifikát a vlajku Zelenej školy.

Program Zelená škola (Eco-Schools) je najväčší environmentálny vzdelávací program pre deti a mládež na svete. V roku 2003 získal uznanie Environmentálneho programu OSN ako model vzdelávania pre trvalo udržateľný rozvoj. Záštitu nad programom má Ministerstvo životného prostredia SR.

Zelená škola je škola otvorená, spolupracujúca s rodičmi, mimovládnymi aj štátnymi organizáciami. Škola má tímového ducha, pretože postúpiť v programe je možné len vtedy, keď všetci prispievajú k spoločne dohodnutým cieľom.

V dvojročnom období 2016-2018 pracovalo kolégium v zostave :

Mgr. Emília Chomová

p. vychovávateľka Anna Cabuková

p. školník Peter Zverec

V.A Kamila Mičová

Klára Šurhaňáková

VI.A Tamara Husarčíková

Barbora Golisová

VII.A Júlia Mičová

Beáta Tischlerová

VIII.A Michal Hušťava

Lucia Magátová

Natália Nemčeková

Victória Adriana Anne van´t Hull

IX.A Alexander Hordynskyy

Vladimír Tischler

Akčný plán obsahoval dve hlavné úlohy. Prvá bola Znížiť objem komunálneho odpadu o 5% , druhá Informovanie žiakov a rodičov prostredníctvom výchovno-vzdelávacích a praktických aktivít o odpade, dopad netriedenia odpadu na životné prostredie a jeho možnom využití a znovupoužívaní v praxi. Každá úloha mala niekoľko aktivít a môžeme skonštatovať, že všetky boli splnené.

V rámci tohto programu sme sa tiež zapojili do projektu Eko Alarm. Cieľom projektu je zavedenie systému zberu triedeného odpadu na slovenských materských, základných a stredných školách. Školy okrem samotných košov na triedený zber odpadov dostali aj pravidelný servis (lektorovanie, mentorovanie, materiály a pod.) a finančnú podporu na realizáciu svojich aktivít v téme. Pilotný ročník projektu prebiehal na školách v januári až novembri 2018. Odborná porota vybrala 200 škôl zo všetkých prihlásených a medzi nimi bola aj naša. Získali sme do každej triedy dva koše na triedený odpad, ktoré sú vyrobené zo zubných kefiek CURAPROX.

Ochrane životného prostredia sa chceme venovať aj naďalej, preto aj v tomto školskom roku pokračujeme v programe Zelená škola. Keďže potrebujeme nový tím, pozývame žiakov, pedagogických i nepedagogických pracovníkov školy i rodičov, aby sa prišli na nás pozrieť a pomôcť nám s novými nápadmi, s absolvovaním auditu, vytvorením nového Akčného plánu.

V tomto školskom roku budú kolégium koordinovať Mgr. Emília Chomová a Mgr. Mária Rečičárová

Na odpad ale nezabúdame, v triedach sa bude stále triediť papier, plast a komunálny odpad, na chodbách plast, papier, komunálny odpad, biologický odpad, sklo, použité batérie, tonery. Počas celého roka prebieha zber papiera, obnoseného šatstva a oleja, ktoré treba nosiť k pánovi školníkovi.

Ak žiješ v súlade s prírodou, nikdy nebudeš chudobný, ak žiješ podľa mienky ľudí, nikdy nebudeš bohatý.