• Práca špeciálneho pedagóga

• Mgr. Janka Hrušková

kontakt: janka.hruskova@zszakopcie.sk   tel.č. 0908 963 092

Konzultačné hodiny: streda 12:40 - 13:30

Školský špeciálny pedagóg poskytuje špeciálno-pedagogický servis žiakom:

• so špeciálnymi výchovno- vzdelávacími potrebami
          • začleneným žiakom so špecifickými vývinovými poruchami učenia a správania, ktorí postupujú podľa individuálnych výchovno-vzdelávacích programov /s úpravou učebných osnov, alebo bez úpravy učebných osnov/
          • žiakom zdravotne oslabeným/ sluchovo, zrakovo znevýhodneným, s narušenou komunikačnou schopnosťou, autizmom/
          • žiakom s intelektovým nadaním

Činnosť školského špeciálneho pedagóga je zameraná predovšetkým na tieto oblasti:

1. Práca so žiakmi- individuálne špeciálnopeda­gogické cvičenia zamerané na reedukáciu vývinových porúch učenia , zvýšená starostlivosť o deti so zdravotnými problémami, depistáž.
          2. Spolupráca s rodičmi- individuálne konzultácie, rady a informácie rodičom, spoločná tvorba individuálnych výchovno- vzdelávacích programov.
          3. Spolupráca s učiteľmi – systematické pozorovanie a diagnostika problémových a zaostávajúcich žiakov , kooperatívne vyučovanie, tvorba individuálnych výchovno-vzdelávacích programov.
          4. Spolupráca s poradenskými zariadeniami, s odbornými lekármi, osvetová činnosť.

Pár rád pre rodičov:

Ak výsledky Vášho dieťaťa v škole nezodpovedajú spoločne vynaloženej námahe aj keď sa každodenne s dieťaťom pripravujete na vyučovanie. Ak máte pocit, že sa niečo deje, je vhodné osloviť školského špeciálneho pedagóga, alebo triedneho učiteľa a dohodnúť sa na spoločnom postupe.

Tí Vás nasmerujú na odbornú pomoc do Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie, kde zdiagnostikujú Vaše dieťa, určia jeho silné a slabé stránky, stanovia diagnózu (pomenujú problém), navrhnú optimálne postupy, adekvátnu terapiu a reedukáciu.

Je možné, že výsledkom diagnostického procesu bude záver, že vaše dieťa trpí práve špecifickou vývinovou poruchou učenia.

Špecifické vývinové poruchy učenia:

• vývinová porucha čítania – dyslexia
          • vývinové poruchy písania – dysgrafia, dysortografia
          • vývinová porucha počítania – dyskalkúlia

Pre Vaše dieťa je dôležité: aby ste začali spolupracovať so školou a snažili sa o jeho úspešné napredovanie, pretože škola vytvára primerané podmienky rešpektovaním a uplatňovaním aktuálne platnej legislatívy.

Stanovením diagnózy v Centre pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie sa Vaše dieťa vo vyučovacom procese stáva žiakom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami a vyžaduje individuálny prístup, zmenu (modifikáciu) foriem, rozsahu a v závažných prípadoch aj obsah vzdelávania. Potom podľa druhu a stupňa poruchy (jej charakter určuje špeciálno-pedagogické vyšetrenie) zabezpečuje škola starostlivosť – výchovu a vzdelávanie – aj formou školskej integrácie, teda začlenením žiaka so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami a vytvorením podmienok prostredníctvom individuálneho výchovno – vzdelávacieho programu.