• Vyhodnotenie dotazníka ,,Kyberšikana" 2021

• Vyhodnotenie dotazníka, zameraného na kyberšikanovanie

Podrobné vyhodnotenie dotazníka : Vyhodnotenie_dotaznika_kybersikana_maj_2021_(1).pdf

Dotazník bol administrovaný žiakom druhého stupňa. Nadväzoval na preventívne aktivity realizované v jednotlivých triedach. Vyplnilo ho 73 žiakov.

Prvá časť otázok bola zameraná na využívanie internetu žiakmi. Výsledky ukazujú, že žiaci trávia veľmi veľa času na internete, čo môže nepriaznivo vplývať na ich vývin a rovnako existuje väčšie riziko stretu s rôznymi negatívnymi javmi, ktoré sa na internete vyskytujú (kyberšikana, podvody, dezinformácie, hoaxy a pod.). Iným negatívnym následkom môže byť postupný rozvoj závislosti od internetu.

Žiaci, ktorí uviedli, že využívajú internet denne, trávia na ňom priemerne 4 a pol hodiny denne, pričom niektorí uviedli aj 9-10 hodín denne. 51 žiakov uviedlo, že si dokážu predstaviť, že celý deň nebudú na internete a zvyšných 22 žiakov si to nevie predstaviť. Najčastejšie uvádzanými dôvodmi sú nuda bez telefónu, nemožnosť komunikovať s kamarátmi, množstvo neprečítaných správ. Žiaci najčastejšie trávia čas pozeraním videí, nasleduje počúvanie pesničiek, sociálne siete, online hry. Už oveľa menej sa venujú čítaniu článkov, blogov, správ, či počúvaniu podcastov. Najmenej žiakov označilo vytváranie vlastného obsahu a v iných odpovediach uviedli sledovanie seriálov, vyhľadávanie tabov, kvízov traja žiaci.

Druhá časť dotazníka bola zameraná na konkrétne javy, s ktorými sa žiaci už stretli. Bola rozdelená na dve časti: stalo sami to a urobil/a som to niekomu. Pri používaní internetu sa žiaci stretli s negatívnymi javmi virtuálneho priestoru. Najčastejšie uvádzali, že sa stretli s posielaním správ s nadávkami alebo urážkami cez internet (stalo sa to 33 žiakom), nasleduje rozširovanie správ cez internet, ktoré nie sú pravdivé (30 žiakov), posielanie obrázkov alebo videí, ktoré majú zosmiešniť (26 žiakov). Žiaci sa stretli aj s tým, že im niekto poslal správu pod iným menom, zámerne ich odstránili so súkromných skupín, komentovali im príspevok, s cieľom strápniť ich, či s nabúraním sa do ich konta na sociálnych sieťach. Boli však aj žiaci, ktorí priznali, že takéto správanie prejavili voči iným – najčastejšie žiaci priznali, že posielali správy s nadávkami alebo urážkami.

Podstatným zistením dotazníka je aj to, že 23 žiakov uviedlo, že by o tom, nikomu nepovedalo. Preto je dôležité komunikovať s deťmi o tom, ako využívajú internet a čomu venujú svoj čas.