• Prevádzkový poriadok

        •  

           Organizácia a podmienky výchovy a vzdelávania do konca školského roka 2019/20 –         

                                    Prevádzka a vnútorný režim činnosti ZŠ a ŠKD

           

          Vypracovaný v zmysle zákona NR SR č. 355/2007 Z.z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov, vyhlášky MZ SR č.585/2008 Z.z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o prevencii a kontrole prenosných ochorení, Vyhlášky MZ SR č.527/2007 Z.z. o podrobnostiach o požiadavkách na zariadenia pre deti a mládež, Usmernení hlavného hygienika SR v súvislosti s ochorením COVID-19 spôsobeným koronavírusom SARS-CoV-2 a ďalšou súvisiacou legislatívou.

          Prevádzková doba :  Príloha č. 1

                                           7:00 hod. – 15:00 hod. 

           

          1. Základné povinnosti osoby zodpovednej za prevádzku zariadenia
          • dbať na dodržiavanie povinnosti osôb, vstupovať a pohybovať sa v priestoroch prevádzky (vo vonkajších aj vnútorných priestoroch) len s prekrytými hornými dýchacími cestami (rúško, šál, šatka);
          • zabezpečiť pri vchode do prevádzky dezinfekciu na ruky alebo poskytnúť jednorazové rukavice,
          • na všetky vstupy do prevádzky viditeľne umiestniť oznam o povinnosti dodržiavať  odstup 2 metre a maximálny počte osôb v budove v jednom okamihu (pri odovzdávaní a preberaní detí),
          • zamestnancom zabezpečiť dostatočné množstvo OOPP (jednorazové rúška, rukavice, plášte, atď...),
          • dbať na dodržiavanie osobnej hygieny zamestnancov, ako aj dôkladné umývanie a dezinfekciu rúk,
          • vykonať preškolenie všetkých zamestnancov pred otvorením prevádzky,
          • zabezpečiť dostatok čistiacich a dezinfekčných prostriedkov a prostriedkov na upratovanie.

          Preškolenie zamestnávateľa pri prevencii COVID-19 na pracovisku:

          • Informovať zamestnancov o symptómoch/príznakoch respiračného ochorenia, ktoré spôsobuje COVID–19, a jeho prevencii.
          • Poučiť zamestnancov, aby si doma ešte pred odchodom do zamestnania merali telesnú teplotu a v prípade, že zistia zvýšené hodnoty (nad 37,2°C) alebo majú príznaky respiračného ochorenia, vôbec nenastupovali do práce, ale kontaktovali telefonicky svojho ošetrujúceho lekára.
          • Zamestnanec, ktorý bol v kontakte s osobou pozitívnou na COVID-19 alebo osobou v karanténe, to musí oznámiť zamestnávateľovi a v takomto prípade nenastúpiť do práce, zároveň je povinný to nahlásiť svojmu ošetrujúcemu lekárovi a príslušnému RÚVZ, ktorý určí ďalší postup. Po uplynutí 14-dňovej karantény môže nastúpiť do práce (ak neprejavoval žiadne príznaky respiračného ochorenia a v prípade, že bol testovaný na COVID-19 a výsledok testu bol negatívny). Pri zistení pozitívneho testu na COVID-19 je zamestnanec PN a do práce sa môže vrátiť až po úplnom vyliečení.
          • Pri opätovnom obnovení prevádzky  zamestnanec vyplní pri vstupe na pracovisko dotazník zameraný na zistenie údajov súvisiacich s ochorením COVID-19 (potvrdenie/vylúčenie príznakov ochorenia, kontaktu s nakazenou osobou, osobou v karanténe atď.) a zabezpečiť poučenie o dodržiavaní nariadených opatrení. 
          • V prípade, ak by sa na pracovisku vyskytla osoba s príznakmi COVID-19: zamestnanca je potrebné v sprievode umiestniť do izolačnej miestnosti, pričom sprevádzajúca osoba otvára všetky dvere – je potrebné, aby udržiavala odstupovú vzdialenosť min. 2 m. Do izolačnej miestnosti vstupovať len s ochranou úst, nosa, okuliarmi a ochrannými rukavicami. V závislosti od závažnosti klinických príznakov sa osoba odošle buď do domácej izolácie s odporúčaním, aby si sledovala svoj zdravotný stav a telefonicky kontaktovala svojho všeobecného lekára, alebo v prípade náhleho zhoršenia alebo život ohrozujúceho stavu (napr. ťažkosti pri dýchaní, poruchy vedomia, rýchly tep) zamestnávateľ bez odkladu kontaktuje linku 155. Priestor je potom potrebné vyvetrať a izolačnú miestnosť alebo predmety, s ktorými prišla osoba podozrivá na COVID-19 do kontaktu, je potrebné vydezinfikovať za použitia OOPP (plášť, okuliare/štít, rúško, rukavice). Osoby, ktoré prišli do úzkeho kontaktu s osobou podozrivou na COVID-19 je potrebné odoslať do domácej karantény s odporúčaním, aby si sledovali svoj zdravotný stav a nahlásili to svojmu ošetrujúcemu lekárovi a príslušnému RÚVZ. V prípade náhleho zhoršenia zdravotného stavu osoba telefonicky kontaktuje svojho ošetrujúceho lekára.
          • Noste rúška.

          Postup merania telesnej teploty pri vstupe do zamestnania. Meranie telesnej teploty vykonávať certifikovaným bezkontaktným lekárskym teplomerom pred vstupom do zariadenia vo vyčlenenom priestore s vhodnými mikroklimatickými podmienkami. Osoba, ktorá vykonáva meranie telesnej teploty je povinná mať jednorazové rukavice a na prekrytie horných dýchacích ciest respirátor, resp. tvárové rúško, štít. Odstup medzi dvoma osobami, ktoré čakajú na meranie teploty musí byť najmenej 2 metre, osoby musia mať prekryté horné cesty dýchacie tvárovým rúškom. Teplomer je potrebné nasmerovať na stred čela, odporúča sa vzdialenosť 1 - 3 cm od pokožky čela. Samotné meranie telesnej teploty vykonať podľa pokynov výrobcu uvedených v návode na použitie daného teplomera. Zabezpečiť pravidelnú dekontamináciu teplomera podľa odporúčania výrobcu.

          Ak sa u osoby pri vstupe na pracovisko zistí: zvýšená telesná teplota (do 38 °C), osoba sa odošle do domácej izolácie s odporúčaním, aby si sledovala svoj zdravotný stav. V prípade náhleho zhoršenia zdravotného stavu osoba telefonicky kontaktuje svojho ošetrujúceho lekára alebo linku 112. Telesná teplota 38 °C a viac, v závislosti od závažnosti klinických príznakov sa osoba odošle buď do domácej izolácie s odporúčaním, aby si sledovala svoj zdravotný stav a telefonicky kontaktovala svojho všeobecného lekára, alebo v prípade náhleho zhoršenia alebo život ohrozujúceho stavu (napr. ťažkosti pri dýchaní, poruchy vedomia, rýchly tep) zamestnávateľ bez odkladu kontaktuje linku 112.

          O zamestnancoch, u ktorých bola zistená teplota sa vedie evidencia a zároveň sa táto skutočnosť hlási vedeniu pracoviska.

           

           

           

           

                Základné princípy

          1. Žiaci budú rozdelení do skupín. V každej skupine bude najviac 20 žiakov. Pri každej skupine sa budú striedať najviac 2 vyučujúci týždenne.
          2. Žiaci jednotlivých skupín sa nebudú medzi sebou počas jedného týždňa premiešavať.
          3. Vstup žiakov do budovy školy bude 3 vchodmi.

          Žiaci skupiny 1 budú vchádzať vchodom cez ŠKD.

          Žiaci skupiny 5 a 3 budú vchádzať zadným vchodom.

          Žiaci skupiny 2 a 4 budú vchádzať hlavným vchodom.

          1. Žiaci skupiny 1,2,3,4 budú vo svojich učebniach.
          2. Žiaci skupiny 5 budú presunutí na druhé poschodie do učebne 9.A triedy.
          3. Jednotlivé skupiny budú mať prestávky v rôznych časových intervaloch, aby sa nestretli na WC.
          4. Toalety sú vybavené dezinfekciou a papierovými utierkami.
          5. Upratovanie a dezinfekcia toaliet prebieha minimálne dvakrát denne a podľa potreby.
          6. Dôkladné čistenie všetkých miestností, v ktorých sa žiaci, pedagogickí zamestnanci a odborní zamestnanci a ďalší zamestnanci školy nachádzajú, sa vykonáva  najmenej raz denne.
          7. Dezinfekcia dotykových plôch, ostatných povrchov alebo predmetov, ktoré používa zvlášť veľký počet ľudí, bude  vykonávaná minimálne dvakrát denne a podľa potreby (napr. kľučky dverí). – viac v sanitačnom programe
          8. Smetné koše sú zabezpečené tak, aby nebol nutný fyzický kontakt rúk s košom pri zahadzovaní odpadu.
          9. Výdaj obeda bude prebiehať harmonogramom – na každú skupinu bude vyčlenený čas 15 minút + čas na dezinfekciu Školskej jedálne.
          10. Obsah a forma všetkých vzdelávacích a záujmových činností bude  volená tak, aby boli zaistené hygienicko-epidemiologické opatrenia.
          11. Prevádzka sa riadi všeobecnými pokynmi UVZ SR a RÚVZ v spojitosti s opatreniami COVID 19.
          12. O podozrení na nákazu COVID – 19 základná škola informuje príslušný RÚVZ tak, ako je to v prípade iných infekčných ochorení.

                     Zamestnanci

          1. Pri prvom nástupe do práce všetci zamestnanci základnej školy a školského klubu detí vyplnia dotazník o zdravotnom stave pred návratom do zamestnania (príloha č. 1)
          2. Zabezpečujú každodenný ranný zdravotný filter, ranné meranie teploty žiakov každej skupiny bezdotykovým teplomerom pri vstupoch do základnej školy.
          3. Kontrolujú dezinfekciu rúk žiakov.
          4. Upozorňujú  žiakov na dodržiavania hygienických pravidiel pri kašľaní a kýchaní.
          5. Priamu výchovno-vzdelávaciu činnosť zabezpečujú zamestnanci , ktorí nepatria do rizikovej skupiny z hľadiska ohrozenia ochorením COVID – 19.
          6. Ostatné činnosti v škole (najmä upratovanie) zabezpečia nepedagogickí zamestnanci, ktorí nepatria do rizikovej skupiny z hľadiska ohrozenia ochorením COVID – 19.
          7.  V prípade, že zamestnanec z rizikovej skupiny začne vykonávať prácu na pracovisku, vyznačí túto skutočnosť v dotazníku o zdravotnom stave pred návratom do zamestnania.
          8. Pri vstupe na pracovisku si dezinfikujú ruky.
          9. Pedagogickí zamestnanci  zabezpečujú v triede časté vetranie.
          10. Zabezpečujú organizáciu príchodu žiakov aby  príliš nedochádzalo k miešaniu skupín.
          11. Pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec (napr. asistent učiteľa alebo špeciálny pedagóg) majú odporučené nosiť rúško alebo ochranný štít pri výkone výchovno-vzdelávacieho procesu, v ostatných prípadoch nosia rúško alebo ochranný štít.
          12. Nepedagogickí zamestnanci nosia rúško a ochranné rukavice.                                                                                                                                                                    Pri práci s dezinfekciou používajú ochranné okuliare.
          13. Nikto z príznakmi infekcie dýchacích ciest, ktoré by mohli zodpovedať známym príznakom COVID 19 ( zvýšená teplota, kašeľ, zvracanie, kožná výražka, hnačky, náhla strata chuti, čuchu) nesmie vstúpiť do priestorov budovy školy.
          14.  Pedagogickí zamestnanci zabezpečujú  organizáciu  svojej práce a výchovno-vzdelávaciu činnosť podľa pokynov riaditeľky.   
          15.  Ak sa u zamestnanca základnej školy alebo školského klubu detí objavia príznaky nákazy COVID – 19 v priebehu jeho pracovného dňa, bezodkladne o tom informuje riaditeľa školy a opustí školu v najkratšom možnom čase s použitím rúška.                       

           

           

           

          Zákonný zástupca žiaka

           

          1. Zákonný zástupca predkladá pri prvom nástupe žiaka do základnej školy, alebo po každom prerušení dochádzky v trvaní viac ako tri dni písomné vyhlásenie o tom, že žiak neprejavuje príznaky prenosného ochorenia a nemá nariadené karanténne opatrenie (príloha č. 2).
          2. Žiakov môže do školy privádzať iba zákonný zástupca alebo osoba, ktorá žije so žiakom v spoločnej domácnosti.
          3. Dodržiava pokyny zamestnancov ZŠ Zákopčie.
          4. V prípade, že je u žiaka alebo zákonného zástupcu, či osôb žijúcich v spoločnej domácnosti podozrenie, alebo potvrdené COVID 19, bezodkladne o tom informuje riaditeľku školy.  Tak isto aj pri nariadení karantény u žiaka, alebo u osoby žijúcej v spoločnej domácnosti.
          5. Zabezpečí 2 rezervné rúška a papierové vreckovky pre žiaka. Žiak ich má uložené vo svojej skrinke v triede.
          6. Nevstupuje do budovy školy.
          7. V prípade prevzatia žiaka počas vyučovania telefonický kontaktuje vyučujúceho alebo vedenie školy a čaká pred budovou školy.
          8. Pri návrate zo zahraničia žiaka, či zákonných zástupcov žiaka, ktoré bolo dlhšie ako 48 hodín ( podľa aktuálne situácie a nariadení hlavného hygienika – vyčlenené krajiny) musí predložiť negatívne výsledky testov COVID 19.
          9. V prípade že je kontaktovaný vedením školy, alebo vyučujúcim, že je nutné zobrať žiaka zo školy zo zdravotných dôvodov, urobí tak čo najskôr.

           

                     Žiak

          1. Do skrinky si odloží rezervné rúška pre prípad znečistenia svojho používaného rúška.
          2.  Odchádza si umyť ruky bežným spôsobom, ktorý je v súlade s aktuálnymi hygienicko–epidemiologickými nariadeniami.
          3. Nosí rúško všade vo vnútorných priestoroch základnej školy, okrem svojej skupiny v interných a externých priestorov školy, kde prebieha výchovno-vzdelávací proces.
          4. Rešpektuje pokyny zamestnancov školy.
          5. Pri vstupe do budovy školy dodržiava odstupy.
          6. Ak bola žiakovi dvakrát po sebe nameraná teplota 37,2 C a viac – urobí o tom záznam a ihneď kontaktuje zákonného zástupcu, ktorí si žiaka príde zobrať domov čo najskôr Žiak v čase kedy čaká na rodiča čaká v izolačnej miestnosti, ktorou je  učebňa 5.A triedy na 1. poschodí.                                                                                                                                                                                                       

           

           

           

          Tento dodatok upravuje podmienky prevádzky a vnútorného režimu ZŠ do konca školského roka 2019/20, resp. do odvolania ako aj podmienky bezpečnosti a ochrany zdravia detí. Je záväzný pre každého zamestnanca, zákonných  zástupcov žiakov a žiakov samotných. Tento dodatok platí od 1.6.2020 až do odvolania.

           

          V Zákopčí dňa 26.5.2020                                                    Mgr. Gabriela Plačková

           

          Prerokovaný na pedagogickej rade dňa 29.5.2020

           

           

           

           

           

           

           

           

           

    • Kontakty

      • Základná škola, Zákopčie č.957
      • Stred 957 02311 Zákopčie Slovakia
      • 37812351
      • pevná linka +4214344126 riaditeľka +421918616545 ŠKD +421904 329 199 Odhlásenie zo stravy +421903 883 673
      • Strava : SK 35 5600 0000 0077 2287 6006 ŠKD : SK22 5600 0000 0077 2287 1002
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje