Už začal náš siedmy rok, v ktorom chceme pokračovať v programe Zelená škola. V minulom školskom roku sme mali obhajovať certifikát a vlajku Zelenej školy, ale pre situáciu rozšírenia COVID – 19 sa to odložilo na tento školský rok.
Program Zelená škola (Eco-Schools) je najväčší environmentálny vzdelávací program pre deti a mládež na svete. V roku 2003 získal uznanie Environmentálneho programu OSN ako model vzdelávania pre trvalo udržateľný rozvoj. Záštitu nad programom má Ministerstvo životného prostredia SR.
Zelená škola je škola otvorená, spolupracujúca s rodičmi, mimovládnymi aj štátnymi organizáciami. Škola má tímového ducha, pretože postúpiť v programe je možné len vtedy, keď všetci prispievajú k spoločne dohodnutým cieľom.
Chceme Vám pripomenúť, že našou prioritnou témou bola v minuloročnom dvojročnom období Zeleň a ochrana prírody, takže okrem revitalizácie a využitia bylinkovej záhrady sme naďalej pracovali na triedení odpadu. Prebehli u nás Tvorivé dielne Zelenej školy, kde sme mali pozvanú pani kvetinárku, ktorá žiakom prvého stupňa porozprávala o možnosti pestovania liečivých rastlín v záhradkách a o ich využití. Ďalej si žiaci druhého stupňa pripravili prezentácie na túto tému a potom za ich pomoci žiaci prvého stupňa tvorili výrobky z odpadového materiálu. Tejto praktickej časti sa zúčastnili aj rodičia, ktorí predviedli svoju šikovnosť.
Počas celého roka, keď sme navštevovali školu, bývali v piatky v Bylinkovej čajovni ponúkané čaje z rôznych druhov liečivých bylín. Každý piatok bola aj rozhlasová relácia, ktorá danú liečivú bylinku opísala, jej stavbu tela, využitie a výskyt.
Na odpad nesmieme zabúdať. V triedach sa stále triedil papier, plast a komunálny odpad. Na chodbách plast, papier, komunálny odpad, biologický odpad, sklo, použité batérie, tonery. Počas celého roka prebiehal a bude prebiehať aj naďalej zber papiera a oleja, ktoré treba nosiť k pánovi školníkovi. Ďalej sa zbierajú štoplíky, ktoré môžete odkladať v triedach na určené miesta alebo do škatúľ na chodbách. Na prvom poschodí sa zbierajú kefky, za ktoré škola získava a odpadkové koše na triedený odpad do tried a na chodby. Ďalej sa zbierajú použité batérie a drobná elektronika (ako sú pokazené mobily, slúchadlá, videoprehrávače, rádia, ...) koše na to určené sú na prízemí a aj na poschodiach.
Ako triediť:
Modré nádoby na papier
Patrí sem: noviny, časopisy, kancelársky papier, reklamné letáky, krabice (ak nie sú kombinované s iným materiálom hliník, celofán), kartóny, papierové obaly, papierové vrecúška, papierová lepenka atď.
Nevhadzuje sa: mokrý, mastný alebo znečistený papier, asfaltový a dechtovaný papier, hygienické potreby, obaly z kombinovaných materiálov (viacvrstvové obaly od trvanlivého mlieka, džúsov, tetrapaky), kopírovací a samoprepisovací celofán.
Žlté nádoby na plasty, v niektorých obciach aj na kovy
Parí sem: PET fľaše od nápojov (ich objem je potrebné najskôr znížiť napr. zošliapnutím, stlačením), kelímky, igelitové vrecká, fólie, polystyrén, obaly z kozmetických produktov.
Ak obec určí, že tam možno vhadzovať aj kovy, potom plechovky od nápojov, konzervy (bez zvyškov potravín), drobné kovové predmety, drôty. V našej škole a v našej obci sa kovy nevhadzujú.
Nevhadzuje sa: PET fľaše od potravinárskych olejov, novodurové rúrky, obaly od nebezpečných látok, ako napr. motorových olejov, chemikálií, farieb, podlahové krytiny, vrstvené obaly.
Na bioodpad bývajú hnedé nádoby alebo kompostér, ale v našej škole máme na chodbách nádoby na to určené a označené:
Patrí sem: biologicky rozložiteľný odpad zo zelene, záhrad, vznikajúci pri záhradníckej a sadovníckej činnosti, tráva, malé konáre zo stromov, kvety, lístie, zelenina, ovocie, šupky z čistenia ovocia a zeleniny, zvyšky kávy a čaju. Toto všetko sa u nás sype do kompostoviska.
Nevhadzuje sa: vlasy, popol, zvyšky jedla a mäsa, potraviny v obaloch, uhynutá zver, kamene, škrupiny z vajec.
Ak sa obal skladá z viacerých vrstiev obalov, ktoré sa nedajú rozdeliť, tieto patria do komunálneho odpadu.
V PRÍRODE NIE SÚ ODMENY ANI TRESTY – SÚ TU LEN DÔSLEDKY