Ako iste viete, v minulom školskom roku v júni sme absolvovali záverečné hodnotenie dvojročného programu Zelenej školy, ktoré prebehlo úspešne a naša škola s témou Odpad získala certifikát a vlajku Zelenej školy.
Program Zelená škola (Eco-Schools) je najväčší environmentálny vzdelávací program pre deti a mládež na svete. V roku 2003 získal uznanie Environmentálneho programu OSN ako model vzdelávania pre trvalo udržateľný rozvoj. Záštitu nad programom má Ministerstvo životného prostredia SR.
Zelená škola je škola otvorená, spolupracujúca s rodičmi, mimovládnymi aj štátnymi organizáciami. Škola má tímového ducha, pretože postúpiť v programe je možné len vtedy, keď všetci prispievajú k spoločne dohodnutým cieľom.
V dvojročnom období 2016-2018 pracovalo kolégium v zostave :
Mgr. Emília Chomová
p. vychovávateľka Anna Cabuková
p. školník Peter Zverec
V.A Kamila Mičová
Klára Šurhaňáková
VI.A Tamara Husarčíková
Barbora Golisová
VII.A Júlia Mičová
Beáta Tischlerová
VIII.A Michal Hušťava
Lucia Magátová
Natália Nemčeková
Victória Adriana Anne van´t Hull
IX.A Alexander Hordynskyy
Vladimír Tischler
Akčný plán obsahoval dve hlavné úlohy. Prvá bola Znížiť objem komunálneho odpadu o 5% , druhá Informovanie žiakov a rodičov prostredníctvom výchovno-vzdelávacích a praktických aktivít o odpade, dopad netriedenia odpadu na životné prostredie a jeho možnom využití a znovupoužívaní v praxi. Každá úloha mala niekoľko aktivít a môžeme skonštatovať, že všetky boli splnené.
V rámci tohto programu sme sa tiež zapojili do projektu Eko Alarm. Cieľom projektu je zavedenie systému zberu triedeného odpadu na slovenských materských, základných a stredných školách. Školy okrem samotných košov na triedený zber odpadov dostali aj pravidelný servis (lektorovanie, mentorovanie, materiály a pod.) a finančnú podporu na realizáciu svojich aktivít v téme. Pilotný ročník projektu prebiehal na školách v januári až novembri 2018. Odborná porota vybrala 200 škôl zo všetkých prihlásených a medzi nimi bola aj naša. Získali sme do každej triedy dva koše na triedený odpad, ktoré sú vyrobené zo zubných kefiek CURAPROX.
Zberné nádoby na kefky tejto značky a aj na kefky iných značiek sú na prvom poschodí vedľa VI.A triedy a naďalej sa zbierajú.
Tento projekt prebieha naďalej a školám, ktoré boli vybrané do pilotného ročníka projektu Eko Alarm, bola ponúknutá možnosť získať koše na triedený odpad aj do šatní, kabinetov, zborovne či iných priestorov.
Ako na to? Za každých 100 akýchkoľvek vyzbieraných zubných kefiek získame jeden kôš. Takéto koše sa však dajú vyrobiť len z kefiek CURAPROX. Kefky iných značiek sa recyklujú oveľa ťažšie. Kefky musí škola poslať najneskôr do konca novembra 2018
Chceme sa aj naďalej venovať ochrane životného prostredia a preto aj v tomto školskom roku pokračujeme v programe Zelená škola. Keďže potrebujeme nový tím, pozývame žiakov, pedagogických i nepedagogických pracovníkov školy i rodičov, aby sa prišli na nás pozrieť a pomôcť nám s novými nápadmi, s absolvovaním auditu, vytvorením nového Akčného plánu. Prvé stretnutie bude 9.10.2018 cez veľkú prestávku v priestoroch ŠKD. Oznamy o práci kolégia budú na nástenke na prízemí.
V tomto školskom roku budú kolégium koordinovať Mgr. Emília Chomová a
Mgr. Mária Rečičárová
Na odpad ale nezabúdame, v triedach sa bude stále triediť papier, plast a komunálny odpad, na chodbách plast, papier, komunálny odpad, biologický odpad, sklo, použité batérie, tonery. Počas celého roka prebieha zber papiera, obnoseného šatstva a oleja, ktoré treba nosiť k pánovi školníkovi.
Naša relácia sa končí citátom rímskeho filozofa SENECA
„Ak žiješ v súlade s prírodou, nikdy nebudeš chudobný, ak žiješ podľa mienky ľudí, nikdy nebudeš bohatý.“